Hyppää sisältöön

Ikääntyvien liikunta

Riihimäellä ikääntyvien liikuntatoimintaa järjestävät monet tahot.

    • hyväkuntoisten ikääntyneiden (yli 65 v.) ryhmät löytyvät liikuntakalenterista.
    • heikkokuntoisten iäkkäiden (yli 75 v.) ryhmät löytyvät liikuntakalenterin lisäksi myös erityisliikunnan nettisivujen alta
    • Lisätiedot: Erityisliikunnanohjaaja Anna-Maija Peltola p. 040 330 4740, anna-maija.peltola(at)riihimaki.fi
    • ryhmiä hyväkuntoisille ikääntyville kuten ikinuorten aamujumpat, lihaskunto 60+, tuolipilates sekä kuntosali 65+ alkeet ja jatko
    • Lisätiedot: Päivi Nurmi, p. 019 758 4657, paivi.nurmi(at)riihimaki.fi
    • Ilmoittautumisosoite: https://www.opistopalvelut.fi/riihimaki
    • Digiloikkarit- ja Happihyppelyt- toimintaa arkipäivisin yhteistyössä Riihimäen kaupungin avoimien senioripalveluiden kanssa
    • ulkoilu- ja kuntosalitoimintaa kaiken kuntoisille ikääntyville (kuntosalitoiminta tauolla toistaiseksi)
    • Kuntosali-ja liikuntatila Kuntokulma ikääntyneille osoitteessa Maantie 16–18, Riihimäki
    • Kaikkien vapaasti käytettävissä olevat ja Kotokartanosäätiön ylläpitämät senioripuistot: Uudenmaankatu 10 ja Oikokatu 4
    • Lisätiedot: Liikunnanohjaaja Niina Uusikartano, p. 050 308 4014, niina.uusikartano(at)kotokartanosaatio.fi
  • Riihikodilla ei toistaiseksi toimintaa ulkopuolisille (kuntosali ja tuolijumppa)!

    • kaikille avoin tuolijumppa Riihikodilla maanantaisin klo 9.30-10.00
    • Lisätiedot: Marjaana Andelin, p. 019 758 4416, marjaana.andelin(at)riihimaki.fi
    • Riihimäen Eläkkeensaajat ryvesijumppia, kuntosaliryhmiä, kuntoliikuntaa, tanssia, Ringoa ja keilailua
      • Rauno Laine, 0400 431376, rauno.e.laine(at)gmail.com
    • VR eläkeläiset VREL ry jumppaa, vesijumppaa, bocciaa sekä Ringoa
      • Liisa Lappalainen, p. 041 505 9443, anna-liisa.lappalainen(at)elisanet.fi
    • Riihimäen seudun senioriopettajat RISSO ry vesijumppia ja kuntosaliryhmiä
      • Marianne Kivinen, marianne.kivinen(at)gmail.com
    • Riihimäen kansalliset seniorit ry kuntosalia ja keilailua
      • Kari Mänty, p. 040 718 8904, riihimaki.seniorit(at)gmail.com
    • Riihimäen Voimistelu ja Liikunta ry (RiVoLi)
      • keppijumppaa, kehonhuoltoa, pilatesta, joogaa ja vesijumppaa
      • www.riihimaenvoimistelujaliikunta.fi
    • Riihimäen Seudun Invalidit RINVA ry
      • vesijumppa, boccia, keilaus, kuntosali
      • Raimo Peltonen, p. 050 589 9540, urheilu(at)rinva.fi
    • Riihimäen Seudun Omaishoitajat ja Läheiset ry
      • kuntosali ja vesijumppa
      • Reijo Kurkela, p. 044 555 1043, reijo.kurkela(at)gmail.com
    • Riihimäen Retkeilijät Ry
      • Inkeri Vanamo, p. 040 861 4463, invana@phnet.fi
      • verkkosivut >>
    • Hämeen allergia- ja astmayhdistys
      •  vesijumppa
      • 046 850 5678, hame.allergia(at)gmail.com
    • Riihimäen Seudun Näkövammaiset ry
      • kuntosali ja vesijumppa
      • Aulis Laakso, p. 045 634 6782, aulis.tytti(at)gmail.com
    • Riihimäen Seudun Diabeetikot ry
      • vesijumppa ja kuntosali
      • Pertti Pohjanvuori, p. 040 7270120, pohjanvuori(at)luukku.com
    • Riihilatu
      •  kuntoliikunta
      • Jaana Keinänen, p. 040 592 2244, jaanamarjakeinanen(at)hotmail.com
    • Riihimäen seudun reuma-tules ry
      • p. 040 557 1530, riretu(at)gmail.com
    • Peltosaariseura (Kierrätyskeskus osoitteessa: Telluskatu 1, 11130 Riihimäki)
      • kaikille avoin tuolijumppa kierrätyskeskuksella tiistaisin klo 13.30–14.30
      • p. 044 3480203, toimisto.peltosaariseura(at)hotmail.com
    • Riihimäen Seudun Sydänyhdistys ry
      • Tiina Nurmela, p. 050 434 2211, tiina.nurmela(at)sunpoint.net
    • Riihimäen Seudun Hengitysyhdistys ry
      • kuntosali ja vesijumppa
      • 040 513 0536, riihimaenseutu(at)hengitysyhdistys.fi
    • Riihimäen Pappa Soccer ry (RiPS-papat)
      • ikäihmisten jalkapalloilu
      • Eero Hynynen, p. 050 384 2515, eerohynynen(at)kolumbus.fi

Yhteystiedot