Männistö Kimmo
Liikennetekniikan asiantuntija
Tekninen toimiala
Suunnittelun ja toiminnanohjauksen vastuualue Kaupunkiympäristön suunnittelun palvelualue Joukkoliikenne Kaupunkipyörät
Käännös tehty koneellisesti käyttäen Google Translatea
Riihimäen joukkoliikenteen talviaikataulut tulevat voimaan tiistaina 12. elokuuta 2026. Talvikauden myötä useiden linjojen reitteihin ja aikatauluihin tulee muutoksia. Lisäksi lasten ja nuorten kausiliput uudistuvat ja PayiQ Tickets -mobiililippusovellus poistuu käytöstä.
Muutoksilla pyritään parantamaan joukkoliikenteen täsmällisyyttä, liikenneturvallisuutta ja palvelutasoa.
Kaikkien linjojen reiteistä poistuu ajo Väinö Sinisalon kadun ja Hj. Elomaan kadun kautta. Jatkossa linjat kulkevat Siltakatua ja Eteläistä Asemakatua pitkin. Muutoksella helpotetaan linjojen aikatauluissa pysymistä.
Kaikkien linjojen reiteistä poistuu myös ajo Sipusaarentien kautta. Sen sijaan linjat käyttävät reittinään Ilomäentietä, jolle lisätään pysäkit myös etelän suuntaan. Muutoksella helpotetaan aikatauluissa pysymistä ja parannetaan liikennöinnin turvallisuutta.
Linjan 3 reittiin lisätään Pohjankorvessa käynti kaikilla vuoroilla. Lisäksi linja alkaa kulkea Hämeenaukion ja Eteläisen koulun kautta. Samalla koko linjan aikataulu muuttuu viidellä minuutilla.
Ruuhkaisimpina kellonaikoina linjaa 3 ajetaan jatkossa kahdella autolla.
Linjan 4 iltapäivän tasausajat siirtyvät Karan koulun pysäkiltä Kalevankadun länsipään pysäkille. Linja ei lähde pysäkiltä ennen aikataulun mukaista tasausaikaa.
Linjan 7 reitistä poistuu Peltosaari. Sen sijaan linja alkaa kulkea Vasikkahakaan. Myös Metsäkorven suunnan reitti muuttuu hieman.
Linjan 9 liikennöinti päättyy kokonaan. Linjan 9 auto siirtyy linjan 3 lisäautoksi, minkä ansiosta linjaa 3 voidaan ajaa ruuhkaisimpina kellonaikoina kahdella autolla.
Seutuliikenteen päätepysäkki Riihimäellä on vaihtunut matkakeskuksesta pysäkille Rautatieasema E (Paloheimonkatu).
Koululais- ja opiskelijaliput muuttuvat nimeltään lasten ja nuorten lukukausi- ja lukuvuosilipuiksi. Samalla pahviset näyttöliput poistuvat käytöstä ja niiden tilalle tulevat matkakortit.
Lipun voi jatkossa ostaa kuka tahansa 7–19-vuotias. Ostajan ei enää tarvitse olla riihimäkeläinen eikä peruskoululainen tai toisen asteen opiskelija.
Lukukausi- tai lukuvuosilipun voi hankkia joko Matkahuollon Matkat-sovelluksen mobiililippuna tai matkakortille ladattavana lippuna.
Lippu oikeuttaa rajattomaan matkustamiseen sen voimassaoloaikana arkisin, viikonloppuisin, pyhäpäivinä ja loma-aikoina. Lippu ei kuitenkaan oikeuta tarpeettomaan edestakaiseen matkustamiseen eikä se kelpaa R-kyydissä.
Lippu on henkilökohtainen, eikä sillä voi maksaa muiden matkustajien matkoja.
Matkakorttien myynti ja mobiililippujen kertakäyttöisten koodien lunastus alkaa 3.8. kaupungin asiakaspalvelupiste Tietotuvassa. Lapsen tai nuoren tulee olla mukana, ja hänen tulee esittää henkilöllisyystodistus tai Kela-kortti.
Matkakortille ladattavasta lipusta peritään lipun hinnan lisäksi 4 euron palvelumaksu ja 7 euron panttimaksu. Panttimaksu palautetaan matkakortin palautuksen yhteydessä.
PayiQ Tickets -mobiililippusovellus on poistunut käytöstä. Samalla käytöstä poistuvat myös parhaan hinnan lippu, päivälippu sekä mahdollisuus maksaa matka puhelinlaskun yhteydessä.
Jatkossa mobiililiput ostetaan Matkahuollon Matkat-sovelluksella. PayiQ Tickets -sovelluksessa olevat liput voi käyttää niiden voimassaoloajan mukaisesti.
Lisätietoja
Liikennetekniikan asiantuntija
Tekninen toimiala
Suunnittelun ja toiminnanohjauksen vastuualue Kaupunkiympäristön suunnittelun palvelualue Joukkoliikenne Kaupunkipyörät
Kategorioiden arkisto: Tiedotteet
Aihealueet: Asu ja rakenna ,
Avainsanat: Joukkoliikenne , Julkinen liikenne ,
Kaikki artikkelit: Ajankohtaista