Hyppää sisältöön

Lautakunnat

Riihimäen kaupungin kuusi lautakuntaa päättävät sekä valmistelevat asioita kaupunginhallitukselle. Lautakuntien tehtävänä on toimia lähellä palvelutuotantoa, johtaa ja valvoa erilaista palvelujen tuottamista kaupungissa. Lautakuntien rooliin kuuluu myös vahvistaa ja tuoda esille kaupunkilaisten ideoita ja ajatuksia palvelutuotannon kehittämiseen.

Lautakuntien jäsenet valitaan valtuuston toimikaudeksi, ellei valtuusto ole päättänyt lyhyemmästä toimikaudesta.

  • Elinvoimalautakunta

    2022
    20.1., 17.2., 17.3., 20.4., 19.5., 16.6., 24.8., 29.9., 27.10., 24.11. ja 15.12.

    2023
    19.1., 16.2., 15.3., 19.4., 24.5., 9.6. (seminaari), 21.6., 4.8. (asuntomessupäivä), 17.8.,14.9., 12.10., 8.11., ja 7.12.

    Tekninen lautakunta

    2022
    18.1., 8.2., 15.3., 12.4., 17.-18.5. (seminaari ja kokous), 14.6., 16.8., 13.9., 11.10., 15.11. ja 13.12.

    2023
    24.1., 21.2., 21.3., 11.4., 16.5., 25.-26.5. (seminaari), 13.6., 4.8. (asuntomessupäivä), 22.8., 19.9., 17.10., 21.11. ja 19.12.

    Sivistyksen ja osaamisen lautakunta

    2022
    26.1., 17.2., 2.3., 6.4., 4.5., 8.6., 10.8., 7.9., 22.9., 12.10. > (peruttu), 9.11. ja 7.12.

    2023
    11.1., 8.2., 8.3., 5.4., 10.5., 7.6., 9.6. (seminaari), 9.8., 6.9., 4.10., 1.11. ja 13.12.

    Sosiaali- ja terveyslautakunta

    2022
    18.1., 22.2., 22.3., 26.4., 7.6., 30.8., 11.10., 15.11. ja 13.12.

    Keskusvaalilautakunta

    2022
    21.1., 23.1. ja 24.1., 30.6., 9.8. ja 23.11.

    2023
    1.2. ja 31.3.

    Tarkastuslautakunta

    2022
    14.1., 9.2., 21.3.>peruttu > siirretty 23.3., 22.3., 4.4., 5.4. (varapäivä) ja 16.5.
    11.8. klo 9, 7.9. klo 15, 12.10. >siirretty 3.10. klo 15, 10.11. klo 15 ja 15.12. klo 15.

    2023
    12.1., 7.2., 14.3., 15.3., 3.4., 4.4., ja 11.5.

    Vesihuoltoliikelaitoksen johtokunta

    2022
    19.1., 16.2., 23.3., 27.4., 15.6. (kokous+seminaari), 17.8., 21.9., 26.10., 23.11.> peruttu ja 14.12.

     

    Toimielinten kokouspöytäkirjat ovat pääsääntöisesti nähtävillä kokousta seuraavan viikon toisesta arkipäivästä lukien kaupungin verkkosivuilla.

     

  • Elinvoimalautakunta 1.8.2021-31.5.2025

    Elinvoimalautakunta vastaa kaupungin maankäytön suunnittelusta, kaupunkikuvasta, rakennetun ympäristön sekä kulttuuri- ja luonnonympäristön tilan seurannasta ja hoidosta, kaupungin maaomaisuuden hallinnasta, museopalveluista ja kulttuuri- ja tapahtumapalveluista, kaupungille kuuluvien ympäristönsuojelu- ja rakennusvalvontaviranomaistehtävien järjestämisestä sekä kaupungin ympäristönsuojelun strategisesta suunnittelusta ja kehittämisestä.

    Elinvoimalautakunnassa on yksitoista valtuuston toimikaudekseen valitsemaa jäsentä ja yhtä monta henkilökohtaista varajäsentä. Valtuusto nimeää jäseniksi valituista puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Puheenjohtajiston ja kolmen muun jäsenen on oltava valtuutettuja.
    Elinvoimalautakunnassa esittelijöinä toimivat elinvoimajohtaja, ympäristöjohtaja ja rakennusvalvontapäällikkö. Myös kaupunginjohtajalla ja kaupunginhallituksen puheenjohtajalla on läsnäolo- ja puheoikeus.

    Nimi Puolue Yhteystiedot
    Mikael Leinonen, pu­heen­joh­ta­ja Kok. miksu(at)miksuleinonen.fi
    Juha Peltola, va­ra­pu­heen­joh­ta­ja PS
    Eija-Liisa Dahlberg Kok. dahlberg.eijaliisa(at)gmail.com
    Rauli Hirviniemi Vas. rauli(at)hirviniemi.com
    Kaisu Kotirinta SDP kaisu.kotirinta(at)gmail.com
    Raisa Laurila-Hakulinen Vas. raisa.laurila(at)gmail.com
    Salka Orivuori Vihr.
    Jones Pohjanvuori KD jones.pohjanvuori(at)me.com
    Petri Siivonen Kok. petrisiivonen(at)outlook.com
    Riikka Tervatuli PS riikka.tervatuli@gmail.com
    Jouni Valli SDP
    Lauri Jormanainen, kau­pun­gin­hal­li­tuk­sen edus­ta­ja SDP lauri.jormanainen(at)gmail.com
    Okko Lausmaa, nuo­ri­so­val­tuus­ton edus­ta­ja
    Amanda Lantto, nuo­ri­so­val­tuus­ton edus­ta­ja

  • Tekninen lautakunta 1.8.2021 – 31.5.2025

    Tekninen lautakunta vastaa kaupungin liikenteen ja yleisten alueiden suunnittelusta, katujen ja muiden yleisten alueiden toteuttamisesta, ylläpidosta, ja hallinnasta, metsänhoidosta, joukkoliikenteen ja asiakaskuljetusten järjestämisestä, jätehuollon järjestämisestä, kaupungin kone-, kuljetus- ja korjaamopalveluista, kaupungin toimitilojen hallinnasta, toteuttamisesta ja ylläpidosta, kaupungin varastosta, tehtävistä, jotka liikuntalain mukaan kuuluvat kunnalle, ellei erikseen ole toisin säädetty tai määrätty sekä kaupungin asunto-olojen kehittämisestä.

    Teknisessä lautakunnassa on yksitoista valtuuston toimikaudekseen valitsemaa jäsentä ja yhtä monta henkilökohtaista varajäsentä. Valtuusto nimeää jäseniksi valituista puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Puheenjohtajiston ja kolmen muun jäsenen on oltava valtuutettuja.
    Kaupungininsinööri toimii teknisen lautakunnan esittelijänä. Myös kaupunginjohtajalla ja kaupunginhallituksen puheenjohtajalla on läsnäolo- ja puheoikeus.

    Nimi Puolue Yhteystiedot
    Kari Vilkman, pu­heen­joh­ta­ja SDP kari.vilkman(at)pp.inet.fi
    Ismo Portin, va­ra­pu­heen­joh­ta­ja KD ismo.portin(at)kd.fi
    Katariina Bitter Kok. kata.bitter(at)hotmail.fi
    Janita Boström PS PS.janita(at)outlook.com
    Pauli Juurinen PS
    Maija Auvinen SDP
    Risto Paajanen Kesk. risto.paajanen(at)kotiportti.fi
    Tero Rekimäki Kok. tero(at)rekimaki.fi
    Mikko Räsänen SDP mikko.rasanen(at)pelastuslaitos.fi
    Arja Tylli Vas. arja.tylli(at)elisanet.fi
    Anne-Mari Vallioniemi Kok. ame.vallioniemi(at)gmail.com
    Kari Suomalainen, kau­pun­gin­hal­li­tuk­sen edus­ta­ja PS karipsuomalainen(at)outlook.com
    Aino-Liisa Mämmelä, nuo­ri­so­val­tuus­ton edus­ta­ja
    Juho Rintakoski, nuo­ri­so­val­tuus­ton edus­ta­ja juho.rintakoski(at)gmail.com

  • Sivistyksen ja osaamisen lautakunta 1.8.2021 – 31.5.2025

    Sivistyksen ja osaamisen lautakunta huolehtii tehtävistä, jotka varhaiskasvatuksen, perusopetuksen, lukio-opetuksen, taiteen perusopetuksen, kirjastotoimen, nuorisotoimen ja vapaan sivistystyön lainsäädännön mukaan kuuluvat kunnalle, ellei erikseen ole toisin säädetty tai määrätty.
    Niiltä osin kuin tehtävät hoitaa kuntayhtymä tai muu ulkopuolinen toimija, sivistyksen ja osaamisen lautakunta toimii ko. palveluiden tilaajana.

    Sivistyksen ja osaamisen lautakunnassa on yksitoista valtuuston toimikaudekseen valitsemaa jäsentä ja yhtä monta henkilökohtaista varajäsentä. Valtuusto nimeää jäseniksi valituista puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Puheenjohtajiston ja kolmen muun jäsenen on oltava valtuutettuja. Lautakunnan esittelijänä toimii sivistysjohtaja. Myös kaupunginjohtajalla ja kaupunginhallituksen puheenjohtajalla on läsnäolo- ja puheoikeus.

    Nimi Puolue Yhteystiedot
    Minna Belik, pu­heen­joh­ta­ja Vas. minna.belik(at)riihimaki.fi
    Jessica Sonko, va­ra­pu­heen­joh­ta­ja Kok.
    Mika Kiviharju Vas. mika_kiviharju(at)hotmail.com
    Kari-Veli Lehtonen SDP kariveli.lehtonen(at)gmail.com
    Jukka Mursula Kok. jukka.mursula(at)loppi.fi
    Tiina Mämmelä Vihr. tiina.mammela(at)gmail.com
    Hannu Nokkala SDP hannu.nokkala(at)smtp.fi
    Silja Nurmi SDP silja.nurmi95(at)gmail.com
    Anu Salo PS auneaulikki79(at)gmail.com
    Janne Tikka PS markojannetikka(at)gmail.com
    Jenni Tuomala KD jenni.tuomala(at)outlook.com
    Eija Aittola, kau­pun­gin­hal­li­tuk­sen edus­ta­ja Kok. eija.aittola(at)pp.inet.fi
    Helena Kuronen,
    nuo­ri­so­val­tuus­ton edus­ta­ja
    helena.kuronen(at)hotmail.com
    Jenny Kankaantähti,nuo­ri­so­val­tuus­ton edus­ta­ja

  • Sosiaali- ja terveyslautakunta 1.8.2021 – 31.5.2025

    Sosiaali- ja terveyslautakunta huolehtii tehtävistä, jotka sosiaali- ja terveyslainsäädännön mukaan kuuluvat kunnalle, ellei erikseen ole toisin säädetty tai määrätty. Niiltä osin kuin tehtävät hoitaa kuntayhtymä tai muu ulkopuolinen toimija, sosiaali- ja terveyslautakunta toimii ko. palveluiden tilaajana.

    Sosiaali- ja terveyslautakunnassa on yksitoista valtuuston toimikaudekseen valitsemaa jäsentä ja yhtä monta henkilökohtaista varajäsentä. Valtuusto nimeää jäseniksi valituista puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan, joiden on oltava valtuutettuja.

    Lautakunnan alaisuudessa toimii yksilöhuoltojaosto, jossa on viisi lautakunnan valitsemaa jäsentä ja kullakin jäsenellä henkilökohtainen varajäsen. Jaoston varsinaisten jäsenten tulee olla lautakunnan varsinaisia jäseniä. Varajäsenet voivat olla joko lautakunnan varsinaisia tai varajäseniä. Lautakunta määrää jaoston jäsenistä puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan, joiden on oltava valtuutettuja.

    Lautakunnan esittelijänä toimii sosiaali- ja terveysjohtaja. Jaostossa asiat esittelee sosiaali- ja terveysjohtaja tai hänen määräämänsä viranhaltija Myös kaupunginjohtajalla ja kaupunginhallituksen puheenjohtajalla on läsnäolo- ja puheoikeus.

    Nimi Puolue Yhteystiedot
    Maarit Lindberg, pu­heen­joh­ta­ja SDP maarit.lindberg(at)gmail.com
    Petri Siivonen, va­ra­pu­heen­joh­ta­ja Kok. petrisiivonen(at)outlook.com
    Susanna Heikkinen PS, sit.
    Timo Huitsi PS timo.huitsi(at)gmail.com
    Seppo Karjalainen SDP sesmo56(at)gmail.com
    Timo Rintakoski Kok. timo.rintakoski(at)gmail.com
    Kristina Ruuskanen SDP kruu63(at)gmail.com
    Minna Räisänen-Ojapalo Kok. minna.raisanenojapalo(at)gmail.com
    Marja-Liisa Saarinen KD marjaliisa.1.saarinen(at)gmail.com
    Päivi Sandberg Vas. hellevi.sandberg(at)icloud.com
    Semi Tavi Vas. tavi.semi(at)gmail.com
    Juha Hiltunen, kau­pun­gin­hal­li­tuk­sen edus­ta­ja Vas. juhahiltunen.jh(at)gmail.com
    Iris Kekki, nuo­ri­so­val­tuus­ton edus­ta­ja iris.kekki(at)gmail.com
    Manja Kääriäinen, nuo­ri­so­val­tuus­ton edus­ta­ja manja.kaariainen@gmail.com

  • Tarkastuslautakunta 1.8.2021 – 31.5.2025

    Valtuusto asettaa tarkastuslautakunnan hallinnon ja talouden tarkastuksen sekä arvioinnin järjestämistä varten.

    Tarkastuslautakunta

    • Vastaa valtuuston toimikautta vastaavien vuosien hallinnon ja talouden tarkastuksen järjestämisestä.
    • Valmistelee valtuuston päätettävät hallinnon ja talouden tarkastusta koskevat asiat.
    • Arvioi, ovatko valtuuston asettamat toiminnalliset ja taloudelliset tavoitteet toteutuneet.
    • Valvoo kuntalain 84 §:ssä tarkoitetun sidonnaisuuksien ilmoittamisvelvollisuuden noudattamista ja huolehtii sidonnaisuusrekisterin julkisten tietojen julkaisemisesta kaupungin verkkosivuilla.
    • On sidonnaisuusrekisterin rekisterinpitäjä.
    • Saattaa sidonnaisuusilmoitukset valtuustolle tiedoksi kerran valtuustokaudessa ja tarvittaessa.

    Tarkastuslautakunnassa on yhdeksän valtuuston toimikaudekseen valitsemaa jäsentä ja yhtä monta varajäsentä. Valtuusto nimeää jäseniksi valituista puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan tulee olla valtuutettuja. Tilintarkastajalla on läsnäolo- ja puheoikeus lautakunnan kokouksissa. Tilintarkastajalla ja lautakunnan määräämillä luottamushenkilöillä ja viranhaltijoilla on läsnäolovelvollisuus lautakunnan kokouksessa lautakunnan niin päättäessä. Lautakunta voi kutsua myös kaupunkikonserniin kuuluvan yhteisön, säätiön tai yhtiön toimielimen jäsenen sekä palveluksessa olevan henkilön kuultavaksi lautakunnan kokoukseen. Päätökset lautakunnassa tehdään puheenjohtajan esittelystä. Tarkastuslautakunnan pöytäkirjanpitäjänä ja valmistelijana toimii sisäinen tarkastaja, joka toimii tässä tehtävässä tarkastuslautakunnan alaisena työntekijänä.

    Arviointikertomus 2021

    Arviointikertomus 2020

    Nimi Puolue Yhteystiedot
    Heidi Selenius, pu­heen­joh­ta­ja PS heidi.selenius2(at)gmail.com
    Hanna Hänninen, va­ra­pu­heen­joh­ta­ja Vas. hanna.hanninen(at)kotikone.fi
    Antti Jetsu Liik. antti.jetsu(at)wihuri.fi
    Panu Karhinen Vihr. karhinenpanu(at)gmail.com
    Mirja Lammi Kok. lammimirja(at)gmail.com
    Marja-Liisa Saarinen KD marjaliisa.1.saarinen(at)gmail.com
    Tomi Sankari Kok. tomi.sankari(at)gmail.com
    Sanna Sauramäki Kesk. sannasauramaki(at)yahoo.com
    Matti Silvonen SDP matti.silvonen(at)gmail.com

  • Keskusvaalilautakunta 1.8.2021- 31.5.2025

    Keskusvaalilautakunta huolehtii valtakunnallisten vaalien ja neuvoa-antavien kansanäänestysten yleisjärjestelyistä. Kuntavaaleissa se huolehtii lisäksi ehdokasasettelusta ja tuloksen laskennasta.

    Kaupunginvaltuusto valitsee keskusvaalilautakunnan jäsenistön toimikaudekseen. Keskusvaalilautakuntaan kuuluu puheenjohtaja, varapuheenjohtaja ja kolme muuta jäsentä sekä vähintään viisi varajäsentä. Varajäsenet on asetettava siihen järjestykseen, jossa he tulevat jäsenten sijaan. Sekä jäsenten että varajäsenten tulee mahdollisuuksien mukaan edustaa kunnassa edellisissä kuntavaaleissa ehdokkaita asettaneita äänestäjäryhmiä. Keskusvaalilautakunta on päätösvaltainen viisijäsenisenä. Päätökset lautakunnassa tehdään puheenjohtajan selostuksen pohjalta.

    Nimi Puolue Yhteystiedot
    Riku Sutinen, puheenjohtaja Kok.
    Janne Kankaantähti, varapuheenjohtaja SDP
    Juha Eronen PS
    Päivi Eskman Vihr.
    Miia Lehto Vas.
    Jopi Hukkanen, 1. varajäsen KD
    Heidi Siivonen, 2. varajäsen Kesk.
    Jussi Ruohola, 3. varajäsen Liik.
    Mirja Lammi, 4. varajäsen Kok.
    Merja Latvaniemi, 5. varajäsen SDP
    Sauli Kovanen, 6. varajäsen Vas.
    Kari Salama, 7. varajäsen PS

  • Vesihuoltoliikelaitoksen johtokunta 1.8.2021- 31.5.2025

    Vesihuoltoliikelaitos huolehtii johtokunnan alaisena kunnallisena liikelaitoksena toiminta-alueellaan vesihuollosta ja tarjoaa mahdollisuuksien mukaan vesihuoltopalveluja myös alueen ulkopuolelle.

    Kaupunginvaltuusto valitsee liikelaitoksen johtokuntaan seitsemän jäsentä ja jokaiselle henkilökohtaisen varajäsen. Valituista jäsenistä valtuusto valitsee johtokunnan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Puheenjohtajiston on oltava valtuutettuja. Johtokunta on kaupunginhallituksen alainen. Johtokunnan kokouksessa ratkaistaan asiat johtokunnan toiminnan sisäistä järjestelyä koskevia asioita lukuun ottamatta laitoksen johtajan esittelystä. Kaupunginjohtajalla tai hänen määräämällään on puhe- ja läsnäolo-oikeus johtokunnan kokouksissa.

    Lue lisää Riihimäen Veden sivuilta.

    Nimi Puolue Yhteystiedot
    Arja Tylli, pu­heen­joh­ta­ja Vas. arja.tylli(at)elisanet.fi
    Taru Ahoniemi, va­ra­pu­heen­joh­ta­ja SDP
    Mikko Arminen SDP mikkoarminen(at)hotmail.com
    Marko Kauppi PS finnstickdt(at)gmail.com
    Kari Majaranta Kok. kari.majaranta(at)kolumbus.fi
    Heidi Metsäterä Kok.
    Taina Nurminen Vas. taina.nurminen(at)riihimaki.fi
    Riitta Takala, kau­pun­gin­hal­li­tuk­sen edus­ta­ja Kok. takala_riitta(at)hotmail.com