Hyppää sisältöön

Käännös tehty koneellisesti käyttäen Google Translatea

Uimarantojen palvelut heikentyneet – Hirvijärven grillikota ja Paalijärven laavu ovat palaneet

13.8.2026 Tiedotteet Elä ja voi hyvin Liikunta

Hiekalla musta hiiliympyrä, keskellä metallinen laatikko.
Paalijärven laavu on on palanut maan tasalle. Kuva: Markku Tikka

Riihimäen uimarantojen yhteydessä olevat tulipaikat ovat poissa käytöstä. Sekä Hirvijärven että Paalijärven tulipaikat ovat palaneet elokuussa 2026.

Hirvijärven tulipaikkana toimiva grillikota (Jänissaarentie 40, Riihimäki) paloi elokuun alkupuolella. Liikuntapäällikkö Markus Rantsin tietojen mukaan palo oli seurausta käyttäjän virheestä. Kyse oli vahingosta, ei tahallisuudesta.

Paalijärven laavun (Veljesmajantie 30) palo havaittiin tällä viikolla. Laavun tuhoutumisesta on ilmoitettu poliisille. Poliisi tutkii palon syttymissyytä.

Kaupunki muistuttaa, että avotulen käyttö vaatii huolellisuutta myös virallisilla tulistelupaikoilla. Tulenkäytössä on syytä noudattaa erityistä varovaisuutta. Tulistelijan on tarkistettava myös virallisilla tulistelupaikoilla toimiessaan voimassa olevat varoitukset ennen sytyttämistä, pidettävä lähellä vettä mahdollista sammutusta varten ja vahdittava tulta.

Paalijärven uimarannan laavu rakennettiin osallistuvan budjetoinnin rahoituksella vuonna 2024.

Tarkista maastopalovaroitukset Ilmatieteen laitoksen sivuilta.

Kota, jossa tulipaikka keskellä.
Paalijärven laavu ehti olla vasta toista kesää käytössä. Tässä laavu uutena.

Yhteystiedot