Hyppää sisältöön

Please Note: Machine Translation
This is a machine translation made using Google Translate. Its purpose is to give the reader a general idea of the content of the page. You can check the original-language text to verify the content.

Riihimäen uuden sote-keskuksen suunnittelu etenee kaupungin ja Oma Hämeen yhteistyönä

1.10.2026 Tiedotteet Asu ja rakenna Elä ja voi hyvin Asemanseutu

Oma Häme ja Riihimäen kaupunki valmistelevat uutta hyvinvointikorttelia Riihimäen asemakortteleihin Peltosaaren kaupunginosaan. Korttelin keskeiseksi kohteeksi suunnitellaan Oma Hämeen uutta sote-keskusta. Lisäksi alueelle on tarkoitus kehittää julkisia ja kaupallisia palveluja sekä asumista.

Asemakortteleilla tarkoitetaan rautatieaseman ympärillä olevia keskustakortteleita, kuten Hämeen ammattikorkeakoulun uutta kampusta, Veturitallien aluetta ja Peltosaareen suunniteltua hyvinvointikorttelia.

Oma Hämeen aluehallitus käsittelee hankkeen valmisteluun liittyvää esisopimusta 5. lokakuuta. Riihimäen kaupunki käsittelee asiaa elinvoiman lautakunnassa 7. lokakuuta.

Alueelle tarvitaan asemakaavan muutos

Uuteen sote-keskukseen olisi tarkoitus koota nykyisin eri puolilla Riihimäkeä sijaitsevia sosiaali- ja terveyspalveluja. Tavoitteena olisi parantaa palvelujen saavutettavuutta asiakkaiden ja henkilöstön näkökulmasta sekä vastata tulevaisuuden palvelu- ja tilatarpeisiin.

Oma Häme ja Riihimäen kaupunki ovat valmistelleet esisopimuksen, jolla sovitaan hyvinvointikorttelin jatkovalmistelun periaatteista sekä tarkennetaan kaupungin ja hyvinvointialueen vastuita hankkeen valmistelussa.

Hyvinvointikorttelille kaavaillun alueen nykyinen asemakaava ei mahdollista suunnitellun kokonaisuuden toteuttamista, joten alueelle tarvitaan asemakaavan muutos. Esisopimuksella sovitaan kaavoituksen edistämisestä ja tehdään tonttivaraus suunnitellulle sote-keskukselle. Alueelle on tarkoitus kaavoittaa tontti myös pysäköintilaitokselle. Tavoitteena on käynnistää kaavaprosessi vuoden 2026 loppuun mennessä ja saada asemakaavan muutos käsiteltyä viimeistään keväällä 2028.

Esisopimuksen solmiminen ei vielä tarkoita päätöstä uuden sote-keskuksen rakentamisesta. Toteuttaminen edellyttää hyvinvointialueelta erillisiä investointi- ja rahoituspäätöksiä. Sote-keskus sisältyy tällä hetkellä Oma Hämeen lähivuosien investointisuunnitelmaan investointivarauksena.

Sote-keskuksen vaihtoehtoja selvitetään hankesuunnitelmassa

Oma Häme valmistelee samanaikaisesti Riihimäen sote-keskuksen hankesuunnitelmaa. Siinä vertaillaan kahta toteuttamisvaihtoehtoa: uuden sote-keskuksen rakentamista sekä nykyisen Riihimäen sairaalan peruskorjaamista ja laajentamista. Samalla tarkennetaan sote-keskukseen sijoittuvia palveluja ja niiden tilatarpeita.

Tavoitteena on koota palveluja nykyistä enemmän saman katon alle ja korvata teknisesti vanhentuneita tiloja. Riihimäellä toimii Hämeenlinnan ja Forssan ohella yksi Oma Hämeen kolmesta laajan palvelun sote-keskuksesta.

Hankesuunnitelman on tarkoitus valmistua marraskuun alkuun mennessä, minkä jälkeen sitä käsitellään hyvinvointialueen toimielimissä loppuvuoden aikana.

Yhteystiedot