Kujala Anna-Riitta
Elinvoimajohtaja
Elinvoiman toimiala
Käännös tehty koneellisesti käyttäen Google Translatea
Riihimäen keskustan ja asemanseudun elinvoimaisuutta on jälleen mitattu Elävät Kaupunkikeskustat ry:n (EKK) käyttämällä laskentamenetelmällä. Riihimäen keskustan elinvoimaluku on heikentynyt noin 6 prosenttia kahden vuoden aikavälillä.
Elinvoimalaskenta perustuu liiketilojen käyttöasteen ja toimialojen seurantaan sekä keskustan asumistiheyden seurantaan. Riihimäen keskustan vapaiden liiketilojen osuus liiketiloista (13 prosenttia) on enemmän kuin kaupunkikeskustoissa keskimäärin (11 prosenttia).
”Elävät kaupunkikeskustat perustuvat palveluille ja elämyksille. Keskustan kivijalkayrittäjillä on osaltaan tärkeä rooli viihtyisän ja houkuttelevan keskustan luomisessa. Kannustan yrittäjiä levittäytymään rohkeasti liiketilojensa edustalle tuomalla levähdyspaikkoja, kukkaistutuksia tai muuta viipyilyyn ja kohtaamisiin kutsuvaa katutilaan. Meillä Riihimäelläkin on hienoja esimerkkejä tästä. Kannattaa lähteä bongailemaan niitä keskustaan vaikka tulevana Erämessu-viikonloppuna”, kannustaa elinvoimajohtaja Anna-Riitta Kujala.
Elinvoimalaskennan mukaan kevään 2024 ja 2026 välillä Riihimäen keskustassa lauantaisin palvelevat liikkeet vähenivät noin 9 prosentilla. Arkisisin palvelevat palvelut puolestaan lisääntyivät 10 prosentilla. Ravitsemusliikkeiden määrä on pysynyt samana – keskustassa palvelee 32 ravintolaa ja kahvilaa.
Osuuskauppa Hämeenmaa julkisti helmikuussa rakentavansa uuden S-marketin Riihimäen keskustaan osoitteeseen Keskuskatu 15. Osoitteesta puretaan pian entinen kauppakeskus Foorumi. Uuden S-marketin on tarkoitus avata ovensa vuoden 2027 syksyllä.
”Keskustan S-marketista tulee ankkuri, joka vetää vakaan virran asiakkaita ja sen myötä muita toimijoita sijoittumaan lähelle. S-marketin rakennukseen suunnitellaan myös muutamia liiketiloja vuokralaisille”, kertoo kaavoituspäällikkö Niina Matkala.
Keskustassa lauantaisin palvelevien liikkeiden osuus on jo hieman muuttunut helmikuussa tehdystä laskennasta.
”Hyvääkin on tapahtunut tämän alkuvuoden aikana. Olemme saaneet uuden baarin Hämeenkadulle ja kuulimme juuri, että saamme uuden ketjuravintolan toimipisteen keskustaan. Liikehdintä tilojen kysynnässä on aaltoilevaa, mutta oman vuokrausbarometrini mukaan vuoden 2026 alkupuolisko on ollut vilkkaampi kuin vuoden 2025”, kertoo Business Riihimäki Oy:n elinkeinopäällikkö Reima Ojanen.
Keskustan elinvoiman kannalta on tärkeää, että keskustassa asuu ja työskentelee mahdollisimman paljon ihmisiä.
Riihimäen keskustassa asuu nyt noin 9 500 asukasta. Keskustan asukasmäärä on kasvanut vuosina 2000–2024 yli tuhannella asukkaalla (kasvua noin 12,5 prosenttia).
Keskustan asukastiheys on nyt 3 022 asukasta neliökilometrillä, joka on hieman suurempi kuin esimerkiksi Hyvinkäällä. Laskennassa keskusta rajataan kilometrin säteellä keskustan kaupallisesta keskipisteestä (Hämeenkadun ja Keskuskadun risteys).
Tiivis keskusta parantaa palveluiden saavutettavuutta ja hillitsee ilmastonmuutosta. Tiiviyden taustalla on kaupungin tahtotila tiiviistä kaupunkirakenteesta ja määrätietoinen työ sen säilyttämiseksi.
Elinvoimalaskennan tilasivat Riihimäen kaupunki ja sen tytäryhtiö Business Riihimäki Oy. Riihimäki on seurannut keskustan ja asemanseudun elinvoimaa vuodesta 2018 alkaen.
Elävät Kaupunkikeskustat ry (EKK) mittaa keskustojen elinvoimaa joka toinen vuosi. EKK julkaisi tämän vuoden tulokset tänään 28. toukokuuta 2026.
Tutustu keskustojen elinvoimalaskennan tuloksiin (salokorpi.com)
Lue aiempi uutisemme (helmikuu 2026): Riihimäen keskustaan rakennetaan uusi S-market
Elinvoimajohtaja
Elinvoiman toimiala
Kaavoituspäällikkö
Elinvoiman toimiala
Kaavoitus, kaavoituksen vastuualueen päällikkö
Elinkeinopäällikkö
Business Riihimäki Oy
Toimitilahaut, toimitilojen vuokraaminen yrityksille, mainostilat lediskriineillä, pyloneissa ja jättitauluilla sekä tilaisuudet.
Kategorioiden arkisto: Tiedotteet
Aihealueet: Asu ja rakenna , Koe ja näe ,
Avainsanat: Keskusta , Elinvoima , Yrittäminen ,
Kaikki artikkelit: Ajankohtaista