Iida Salonen löytää Riihimäeltä kiinnostavia somekuvauspaikkoja, ja hänen suosikkinsa on Lasitehtaan alue
Iida Salonen elättää itsensä vaikuttajana eli hän tekee yrittäjänä töitä sosiaalisen median parissa. Hän tuottaa lifestyle-sisältöä, jossa kertoo elämästään perheen, hyvinvoinnin ja ruoan kautta. Hän asuu miehensä ja 3,5-vuotiaan Olivia-tyttärensä kanssa rivitalossa Taipaleessa. Perheeseen kuuluvat myös koirat Titus ja Poppet.
”Jaan omiin somekanaviini Instagramiin ja TikTokiin sisältöä lähes päivittäin. Lisäksi minulla on yrityksiä yhteistyökumppaneina. Joillekin teen sisältöä yksittäisinä kampanjoina ja toisille esimerkiksi kerran kuukaudessa heidän somekanaviinsa. Tuotan sisältöä esimerkiksi maitohappobakteerijuomasta, erilaisista ruokatuotteista, vaatteista ja kosmetiikasta.”
Rauhallinen Paalijärvi
Salonen on asunut Riihimäellä yli 20 vuotta eli moni asia on tuttu, mutta nykyisin hän katsoo maisemia vaikuttajan silmin eli etsii kauniita kuvauspaikkoja videoilleen ja valokuvilleen. Salosen mielestä Riihimäen kuvauksellisin paikka on Lasimuseon ympäristö ja sen vieressä oleva Messupuisto.
”Olen kuvannut siellä kaikkina vuodenaikoina. Lasimuseossa on kuvauksellisen hienot ulkoseinät ja kauniita vanhoja ovia. Myös Metsästysmuseon pihalta löytyy hienoja taustoja. Messupuistossa on viehättävä lammikko ja suihkulähde, penkkejä ja nätti valkoinen silta, jonka luona olen kuvannut ahkerasti.”
Usein asiakkaat toivovat Saloselta vehreää luontonäkymää ja vettä tuotetta esittelevän videon taustalle. Silloin hän suuntaa Paalijärvelle 13 km päähän kotoaan.
”Paalijärvellä on laavu ja kiva uimaranta, jossa on matala lapsille sopiva hiekkapohja. Käyn siellä usein Oltsun kanssa uimassa. Se on kuin salattu helmi, sillä Paalijärvellä on aina rauhallista, vaikka Hirvijärvellä kahden kilometrin päässä olisi paljon ihmisiä uimassa.”
Salonen metsästää videoihinsa kaunista valoa, ja kesällä valo on paras myöhään illalla. Siksi perhe piipahti atsaleapuiston kukkaloistoa ihailemassa pikaisesti juuri ennen tyttären nukkumaanmenoaikaa.
”Oli sateinen viikko, ja kauniin illan koitettua kuvasin fiiliksellä nopeasti videon somepostaustani varten. Menen myöhemmin kaikessa rauhassa kuvaamaan sinne maitohappojuomavideota. Puistoon on istutettu noin 200 atsaleaa ja ne kukkivat kolmisen viikkoa kesäkuun alusta juhannukseen saakka. Olemme kiertäneet puiston pitkospuut usein Oltsun kanssa ja kavunneet Helge Hirvinen -maisematorniin ihastelemaan aluetta ylempää.”
Palveleva kirjasto
Salonen ei ollut käynyt kirjastossa vuosiin, mutta lapsen kanssa siitä on tullut vakiokäyntikohde. Olivia sai oman kirjastokortin ja hän haluaa aina lainata ja palauttaa kirjat itse automaatin kautta.
”Viimeksi Olivia nappasi Pupu Tupuna -kirjan luettavaksi, ja tunnistin heti, että juuri sitä kirjaa oma muorini luki minulle lapsena, kun olin hänellä yökylässä. Se liikutti minua kovasti, sillä vietimme vähän aikaa sitten muorin hautajaisia.”
Salonen kiittää, että kirjojen avulla voi käsitellä lapsen kanssa vaikeitakin asioita. Perhepäivähoitoryhmän vanhempainilta oli kirjastossa, ja kirjaston työntekijä esitteli hyviä lastenkirjoja, joista on apua ja iloa lasten arjessa.
”Saimme paljon vinkkejä ja lainasin hammaslääkäriin liittyvän kirjan, jotta voimme lukea sitä ennen Olivian hammastarkastusta.”
Kirjastokäynnin yhteydessä Iida kuvasi ex tempore erään asiakkaan vaatteita kirjaston sisäänkäynnin luona.
”Olen tavallaan aina töissä, jos osuu eteen kiinnostavan näköinen kohta, tausta tai valo. Idea oli näyttää asiakkaan vaatteita arkikäytössä, ja se paita oli minulla sopivasti päällä kirjastossa.”
Kesäteatterin tunnelmaa
Salonen on päässyt tutustumaan moniin uusiin asioihin Riihimäki-postaustensa myötä. Hän ei ollut koskaan kuullutkaan lapsiparlamentista ennen siihen tutustumista.
”Olin ihan häkeltynyt, miten viisaasti lapset kyselivät. Yksi sanavalmis poika puhui kuin aikuinen. Hän kysyi kaupunginjohtajalta, miten hän käyttää vapaa-aikaansa, kun on varmasti paljon töitä.”
Salonen kehuu myös Riihimäen kesäteatteria, jossa hän kävi maksuttomassa lastenkonsertissa. Lapsille tarjottiin väliajalla pillimehua, rusinoita ja kasvomaalausta. Esitys oli hauska, ja lapset saatiin hyvin mukaan menoon.
”Sadekaan ei haitannut katetussa katsomossa. Kävin myöhemmin katsomassa erittäin hauskan Opehuone-komedia-musikaalin. Lapsille on tarjolla Ella ja Paterock -näytelmä.”
Salonen tekee postauksen kesän vietosta Riihimäellä, ja mukana on tietenkin maauimala, josta hänellä on ihania lapsuusmuistoja. Koululaisena hän vietti usein siellä kaverien kanssa koko päivän, välillä kioskista evästä hakien.
”Haluan samoja muistoja Olivialle, ja hänen kanssaan aion käydä paljon uimassa. Harmi, kun kioskia ei enää ole.”
Vaikuttajan työssä videoiden editointiin menee helposti 5-10 tuntia. Esimerkiksi siitepölyallergiaa helpottavasta ravintolisästä kertovaan videoon Salonen käytti viisi tuntia. Se kuvattiin Hirvijärven kalliolla, ja äänen hän liitti myöhemmin videoon. Useimmiten hän kuvaa kotona tai kotipihalla.
”Haluan jakaa rentoa sisältöä. Olen haaveillut pitkään omasta podcastista. Ja ehkä voisin kutsua muita vaikuttajia tutustumaan Riksuun! Teininä halusin muuttaa täältä pois, mutta nyt tajuan Riihimäen olevan lapsiperheelle täydellinen ja turvallinen paikka.”
Teksti: Reija Ypyä
Iida Salonen on yksi kolmesta sosiaalisen median vaikuttajasta, jonka kanssa Riihimäen kaupunki on sopinut vuoden yhteistyöstä. Tavoitteena on tuoda esille kaupungissa asumisen arkea. Salonen kirjoittaa elämästään Riihimäellä Instagramiin tilille @iiida.salonen.
Julkaisu: 2026
Aihealueet: Riksuun rakastuneet ,
Avainsanat: Asuminen , Kesäteatteri , Kirjasto , Lapsiperheet ,
Kaikki artikkelit: Sinulle riksulainen