Hyppää sisältöön

Käännös tehty koneellisesti käyttäen Google Translatea

Luen­to: Ku­va­tai­teen ja musii­kin yh­teyk­siä – Tai­de­maa­la­ri He­le­ne Sch­jerf­beck ja sä­vel­tä­jä Erk­ki Me­lar­tin Riemu-museoissa 10. heinäkuuta kello 15

4.7.2025 Tiedotteet

Helene Schjerfbeck, Silkkikenkä, 1938–1945. Litografia paperille, värilisäykset. Riihimäen taidemuseo, Tatjana ja Pentti Wähäjärven kokoelma. Kuva: Heikki Tuuli

Suomen kuvataiteen päivää juhlistetaan valtakunnallisesti torstaina 10. heinäkuuta. Myös Riihimäellä ja muualla Kanta-Hämeessä järjestetään juhlapäivän kunniaksi monipuolista kuvataiteeseen liittyvää ohjelmaa. Tapahtumat ovat pääosin maksuttomia ja sopivat kaikenikäisille. Tarjolla on muun muassa työpajoja, opastuksia, maalaustapahtumia, taiteilijatapaamisia ja näyttelyitä.

Riemu-museot järjestävät juhlapäivänä kello 15 luennon “Kuvataiteen ja musiikin yhteyksiä – Taidemaalari Helene Schjerfbeck ja säveltäjä Erkki Melartin”. Luennoitsijana toimii taidehistorian tutkija, FT Mari Tossavainen. Luennolle osallistuminen on maksutonta.
Lisäksi Riemu-museoiden näyttelyihin on vapaa pääsy koko päivän ajan alkaen kello 11 ja päättyen kello 17.

Suomen kuvataiteen päivää vietetään vuosittain 10. heinäkuuta taidemaalari Helene Schjerfbeckin syntymäpäivän kunniaksi. Aloitteen päivän viettämisestä teki Suomen Akvarellitaiteen yhdistys ry. Oman nimikkopäivän tavoitteena on lisätä kuvataiteen merkitystä ja arvostusta osana Suomen kulttuurielämää.