Hoppa till innehållet

Observera: Maskinöversättning
Detta är en maskinöversättning gjord med Google Translate. Syftet är att ge läsaren en allmän uppfattning om sidans innehåll. Du kan kontrollera den ursprungliga språktexten för att verifiera innehållet.

Ungefär 225 förstaklassare kommer att börja sin skolresa i Riihimäki.

7.8.2026 Meddelanden Lära och fostra Riihimäki gymnasium Kollektivtrafik Skolor Servicenätverk Grundläggande utbildning Småbarnsfostran

En lågstadiepojke sitter vid ett skrivbord med munnen sammanpressad och fundersam. Han har ett papper och en penna i handen på skrivbordet framför sig. I bakgrunden sitter en annan pojke i klassrummet också vid sitt skrivbord.
Foto: Jenniina Nummela

Förskoleenheterna och grundskolorna i Riihimäki stad börjar sitt läsår onsdagen den 12 augusti 2026 kl. 9:00. I gymnasieskolorna börjar skoldagen för nya förstaårselever kl. 9:30. Information om läsårets öppnande för gymnasieelever som fortsätter sina studier kommer att ges i Wilma.

Stadsfullmäktiges beslut om servicenätet från juni har ännu inte återspeglats i grundutbildningen. Enligt beslutet kommer staden att lägga ner Pohjolanrinne mellanstadieskola tidigast läsåret 2031–2032. Beslutet påverkade dock inte höstens elevantal vid Pohjolanrinne.

Riihimäki börjar i höst

  • cirka 215 barn i förskola
  • cirka 225 elever i första klass i grundskolan
  • totalt cirka 2 600 grundskoleelever
  • 170 förstaårselever på gymnasiet
  • totalt cirka 525 gymnasieelever.

Förra hösten började 259 förstaklassare sin skolresa. I höst är det 34 färre förstaklassare. I höst kommer 115 färre förstaklassare att börja än för tio år sedan.

Vid skolstarten informeras vårdnadshavare för grundskoleelever och hushåll till gymnasieelever mer i detalj om praxis i samband med läsårsstarten.

Eftermiddagsaktiviteten är en övervakad fritidsaktivitet och är främst avsedd för elever i årskurs 1–2. Ansökningsperioden var förra våren, men eventuella lediga platser kommer att tillsättas under läsåret så länge det finns platser. Eftermiddagsaktiviteten börjar första skoldagen, den 12 augusti.

I Riihimäki har organiseringen av eftermiddagsaktiviteter överförts från småbarnspedagogiken till grundutbildningen.

Småbarnsfostran

Riihimäkis småbarnspedagogik, dvs. daghem och familjedaghem, har återgått till normal verksamhet måndagen den 3 augusti 2026. Barnen återgår till småbarnspedagogiken från semestern under augusti-september enligt familjernas individuella scheman. Vi vill påminna vårdnadshavare om att rapportera sina barns dagliga småbarnspedagogiktid till DaisyFamily-systemet.

Satellitenheten till Peltosaari daghem har upphört med sin verksamhet i slutet av juni. I enlighet med stadsfullmäktiges beslut om servicenätet kommer staden på längre sikt att avstå från huvudbyggnaden till Junailijankatu daghem (Junailijankatu 14) och Saturnus daghem (Saturnuksenkatu 2) som ligger i stadens centrum. Saturnus daghem fungerar som en del av Peltosaari daghem. Lokalerna kommer att ersättas av en ny daghemsbyggnad som ligger i Peltosaari.

Skolskjuts

Alla skolbarn och elever kan resa gratis med R-liikenti-bussarna på skolstarten, onsdagen den 12 augusti.

Om en elev har rätt till skolskjuts med kollektivtrafik har hen rätt till gratis kollektivtrafik under hela läsåret.

Skolskjuts beviljas om avståndet till skolan är mer än tre kilometer för förskoleelever och elever i årskurs 1–3 och mer än fem kilometer för elever i årskurs 4–9.

Endast elever som inte går i kompletterande småbarnspedagogik men som deltar i förskoleundervisning fyra timmar om dagen har rätt till skolskjuts.

Om en elev inte har rätt till skolskjuts och vill åka kollektivt kan hen köpa en termins- eller läsårsbiljett för barn och ungdomar. Eleven kan välja om hen vill använda Matkahuoltos Matkat-applikation eller ett resekort. Resekortet kan köpas hos Tietotuva.

Koden som krävs för att aktivera mobilbiljetten kan fås från Tietotuva (Resecentrum, Södra Asemakatu 2). Elever eller studenter måste vara beredda att styrka sin ålder med ett ID-kort eller FPA-kort. Koden matas in i Matkat-appen.

Gymnasieelever som är obligatoriska i skolan och vars avstånd till skolan är mer än sju kilometer får FPA:s skolreseersättning. Ersättningen ansöks via OmaKela.

Var uppmärksam på skolbarn i trafiken.

Nu när skolan börjar vill vi påminna stadens invånare om att vara noga med barn som börjar läsåret i trafiken.

Kontakt

Mary Keo

Ärenden gällande ansökningar om skolskjuts och beviljande av förmåner