R-info, det vill säga borgmästarbostadsceremonin, kan nu ses på vår YouTube-kanal
Borgmästare Jouni Ehos första invånarmöte, eller R-info, anordnades igår, onsdagen den 27 mars klockan 18. Tyvärr blev den planerade livesändningen på YouTube inte lyckad på grund av tekniska utmaningar.
Istället filmades intervjun med borgmästaren och kulturchefen Jari Lausvaara som inspelning. Inspelningen är nu tillgänglig för visning På YouTube-kanalen för staden Riihimäki.
"Jag tackar alla som kom till YouTube i tid för att se livesändningen och fick vänta innan de fick besked om att sändningen ställdes in. Vid nästa YouTube-sändning kommer vi att ta oss an de tekniska utmaningarna och interaktionen med stadsborna under sändningen kommer att vara säkerställd”, säger borgmästare Eho.
Ämnet för denna R-info är stadens stabila ekonomiprogram. Inspelningen behandlar frågor som stadsborna skickat i förväg i ämnet.
Nästa invånarmöte ordnas som ett sommarfikaevenemang. Datum för evenemanget kommer också att meddelas senare i nyheterna På R-infos hemsida.
Invånarmöten anordnas tre gånger per år, varav ett är ett möte ansikte mot ansikte och två är online.
Ytterligare information
Arkiv med kategorier: Meddelanden
Ämnesområden: Påverka och bli bekant ,
Nyckelord: Borgmästare , R info , Program för en stabil ekonomi ,
Alla artiklar: Aktuellt