Ahoniemi Marjo
Rektor
Uppgiftsområdet Bildning och välfärd
Lasitehdas skola
Observera: Maskinöversättning
Detta är en maskinöversättning gjord med Google Translate. Syftet är att ge läsaren en allmän uppfattning om sidans innehåll. Du kan kontrollera den ursprungliga språktexten för att verifiera innehållet.
Riihimäki glasfabriksskola och Finlands jaktmuseum börjar sponsra skolverksamheten i januari 2026. Detta är ett långsiktigt samarbete som kommer att fördjupa partnerskapet mellan skolan och museet som har pågått i flera år.
Finlands jaktmuseum förnyar just nu sin verksamhet och expanderar till att bli en heltäckande utställningsplats för vildmarkskultur. Förutom jakt kommer museet i framtiden i allt större utsträckning att presentera teman som vandring, friluftsliv, fiske, naturfotografering och insamling av naturprodukter. Barn och barnfamiljer är en viktig besöksgrupp för museet. Med ett nytt slags fadderskolekoncept vill museet starkare utveckla barnvänlighet, kulturell fostran och barns deltagande i museets verksamhet.
Glasbruksskolan ligger intill museet, intill skogar och friluftsområden. Naturvärden är ett starkt band mellan Glasbruksskolan och Jaktmuseet. Starten av sponsorskolans verksamhet är en naturlig fortsättning på det långvariga nära samarbetet. Samarbetet med Jaktmuseet ger nya möjligheter till lärande. Skolan, grundad 1915, har tre specialklasser och en förskolegrupp utöver grundskolans årskurser 1–5, totalt 120 elever och 17 förskolebarn. Skolan är redan sponsorskola till Riihimäki Glasblåsarklubb, vilket stärker skolans nära koppling till vår glasstads historia.
Sponsrade skolaktiviteter innebär långsiktigt och regelbundet samarbete. Eleverna deltar bland annat i museibesök, workshops och gemensamma projekt som planering och genomförande av miniatyrutställningar. Sponsrade skolelever får testa och ge feedback på museets nya utställningar och barnvänliga innehåll.
Museet letar för närvarande efter ett nytt namn som ska återspegla sitt förnyade och utökade verksamhetsområde. Skolbarnen på Glasfabriken kommer att ha möjlighet att granska namnförslagen och kommentera dem som en del av namnvalsprocessen. Samarbetet kommer även att omfatta skollokalerna, där Jaktmuseet kommer att anordna naturfotograferingsevenemanget Nature 365 i april nästa år.
Sponsorskolans verksamhet kommer att intensifiera Jaktmuseets samarbete med skolor. Museet är redan engagerat i Riihimäki stads kulturstig, inom ramen för vilken alla fjärdeklassare i staden besöker museet årligen. Museet välkomnar alla grupper från läroanstalter och förskolor som leds av en lärare – besöken är kostnadsfria.
Presentation av Glasbruksskolan
För mer information, vänligen kontakta Timo Kukko, museichef för Finlands jaktmuseum, tel. +358 50 018 6182, timo.kukko@metsastysmuseo.fi och från rektorn för Glasbruksskolan.
Rektor
Uppgiftsområdet Bildning och välfärd
Lasitehdas skola