Hoppa till innehållet

Observera: Maskinöversättning
Detta är en maskinöversättning gjord med Google Translate. Syftet är att ge läsaren en allmän uppfattning om sidans innehåll. Du kan kontrollera den ursprungliga språktexten för att verifiera innehållet.

Anmälan till kostnadsfria hobbygrupper för grundskolebarn börjar den 1 september.

26.8.2025 Meddelanden Lära och fostra Skolor En barnvänlig kommun Träning Grundläggande utbildning Kultur och välmående Konst

Två pojkar med luvtröjor vid ett bord. Det står ett brädspel på bordet. I bakgrunden finns två skärmar på väggen i rummet som inte är påslagna.
Foto: Jenniina Nummela

Riihimäki grundskolor erbjuder återigen detta läsår flera gratis hobbygrupper baserade på den finska hobbymodellen. Det finns nästan 1 olika hobbygrupper tillgängliga för elever i årskurs 9–50. Hobbyerna sträcker sig från olika sporter till musik, bildkonst och matlagning.

Nya arter i urvalen

Välbekanta och populära hobbyer från tidigare läsår kommer att fortsätta under läsåret 2025–2026, såsom cirkus, filmskapande, klättring och issporter. Nya hobbyer har också lagts till i urvalet, såsom träslöjd och teater.

Elever får också delta i andra fritidsintressen än sin egen skola.

Registreringen öppnar 1 september 2025

Anmälan sker från 1 till 7 september 2025. Om fler deltagare anmäler sig till gruppen än det finns platser tillgängliga kommer deltagarna att lottas.

Snabbhet är inte nyckeln, eftersom föräldrar kan registrera sitt barn vilken dag som helst under veckan. De som har blivit antagna får ett e-postmeddelande måndagen den 8 september med information om att de är antagna till gruppen.

Hobbysäsongen börjar måndagen den 15 september. Du kan anmäla dig till grupper med plats och vara med under hela läsåret. För grupper som är fulla kan du anmäla dig till en väntelista och vänta på att en plats blir ledig. Platser blir lediga under hela läsåret.

Vårdnadshavarna till grundskoleelever har fått ett Wilma-meddelande om detta.

En gratis hobby erbjuder ett enkelt sätt att prova något nytt

Urvalet av hobbyer för läsåret har utformats utifrån elevernas önskemål och tillgängliga resurser. En undersökning av Utbildningsstyrelsen genomfördes i alla grundskolor i Riihimäki i december 2024. I undersökningen fick barn och unga uttrycka sina hobbyönskemål.

Syftet med den finska hobbymodellen är att stödja barns och ungas välbefinnande genom att göra det möjligt för varje barn och ungdom att ha en trevlig och kostnadsfri hobby under skoldagen.

På grundval av ansökningar beviljar undervisnings- och kulturministeriet särskilda bidrag till kommuner för att implementera Hobby Finland-modellen. Målet är att införa den finska hobbymodellen som ett permanent sätt att verka i kommunerna.

Fritidsaktiviteter är organiserade för elever i årskurs 1–9 i grundskolan.

Välkommen att träna!

Kontakt