Korves är sexsidiga myrar
Korvar är myrar med tunn torv och näringsämnen. De kännetecknas av rikliga och välväxta träd. Gran och björk är vanligtvis de dominerande trädslagen. Åkerlagrets vegetation består huvudsakligen av gräs och gräs. Kärrgrodor har bara en liten andel, istället växer blåbär och lindar i korparnas bäddar.
I Finland täcker korpar cirka 15 % av arean av odränerade myrar. Korpar är bara cirka 2% av arean av den odränerade delen av Hatlamminsuo, de är utspridda på träskets kanter. Vanliga korpar av Hatlamminsu är blåbärskorp och väggkorp.
Blåbärskorpen
Skogsmark: Riklig och granliknande, björk finns vanligtvis som ett blandträd.
Fältlager: Typisk riklig förekomst av sparvar, jätteblåbär. Det fanns bara ett fåtal rufsade orrar. Typiska gräs är arter som även förekommer på färska tyger, som skogsstjärna, ekorrbär och skogsalrot.
Bottenlager: Mossa förekommer i allmänhet t.ex. från hornörtmossa, spikmossaarter, väggmossa och hornörtsmossa.
Skarv
Träd: Gran, tall är också vanligt.
Fältlager: Dominerande arter av väggblomma, dessutom kan du hitta bollstarr, tupasull och skogssarve. Färre sparvar än i ett blåbärsöra.
Bottenlager: Mossa förekommer t.ex. från räme och varvikko ostmassa. Andelen korpmossa kan vara betydande.
