Hoppa till innehållet

Observera: Maskinöversättning
Detta är en maskinöversättning gjord med Google Translate. Syftet är att ge läsaren en allmän uppfattning om sidans innehåll. Du kan kontrollera den ursprungliga språktexten för att verifiera innehållet.

Miljöhälsoinspektören har tillsyn över konsumentens intressen: "Om en restaurang säljer feta pizza, då måste det finnas äkta grekisk feta i köket"

5.3.2024 2024 Miljöhälsa

I förgrunden en leende kvinna med en tallrik i handen. I bakgrunden restaurangens lunchkö.
Päivi Levänti. Foto: Jenniina Nummela

På jobbet i Riksu finns en sagoserie där de anställda i Riihimäki stad berättar om sitt arbete.

Om en restaurang annonserar att den säljer fetaostpizza, så måste köket ha äkta grekisk feta. En billigare salladsost av samma typ fungerar inte. Finns det parmesanrisotto på menyn så måste det finnas äkta parmesan i kylen. Och ett litet paket räcker inte, mängden råvaror måste vara trovärdig.

”Skinkpizza annonseras mycket, men fyllningen är egentligen skinkkorv. I mitt arbete bevakar jag konsumenternas intressen eftersom de inte kan ta sig in i köket. Jag är noggrann med markeringar, för kunden får inte bli lurad. Vissa aktörer ersätter medvetet produkten med en ursprungsbeteckning mot en billigare råvara, men en del av okunskap”, säger miljöhälsoinspektör Päivi Levänti.

Levänts ansvarsområde omfattar registrerade matlägenheter i Riihimäki och Lope, primärproduktion av växtbaserade livsmedel, näringstillskott, gårdsbutiker, bagerier och livsmedelsimport.

"En stor del av mitt arbete är att göra inspektioner på restauranger. På en restaurang som lagar hundratals rätter om dagen görs inspektioner vanligtvis två gånger om året. Å andra sidan räcker det med en kontroll vart tredje år för en kiosk som säljer färdigförpackade livsmedel."

Oiva hjälper konsumenten

Oiva är ett informationssystem för inspektion av livsmedelskontroll som gör konsumenterna uppmärksamma på inspektionsresultat. De publiceras med smileys på oivahymy.fi.

Om Oiva ler är matsäkerheten bra i företaget. A är insiktsfullt, B är bra, C måste korrigeras och D är dåligt. Oiva-resultaten finns på papper vid dörren till restaurangen eller vid försäljningsstället, så att kunden kan kontrollera restaurangens matsäkerhetsklassificeringar innan de fattar ett köpbeslut. De ska också finnas på företagets hemsida.

"Jag går alltid oannonserat och kollar. Den bästa tiden är mitt i förberedelserna av lunch, när alla är där. Jag gör en allmän iakttagelse av verksamheten och medarbetarna. Jag ingrep en gång när en anställd åt i köket. Det är inte lämpligt. Sedan tittar jag på allmän hygien, ytor, temperaturer på kylskåp och om temperaturerna registreras regelbundet i egenkontroll. Det finns mycket rådgivning och vägledning i mitt arbete."

Levänti bär skyddsjacka, hatt och skoöverdrag vid besiktningarna. Han tar alltid av sig klockan och ber om en vattenpunkt eftersom han tvättar händerna först.

”Samtidigt lägger jag märke till utrustningen. Jag kommer att ingripa om tvål eller handtorkande papper saknas på platsen."

Om Levänti ser en brist, och märker att operatören inte har förstått det, ger han en varning bara första gången. Han inokulerar för uppenbara misstag, och sedan går Oiva-betyget ner. Det ska till exempel inte finnas en stol med trasig yta i köket. Alla ytor ska vara lätta att rengöra.

På många ställen samlas engångsdynobrickor på hyllorna för senare användning. Levänti ingriper här, och påpekar att till exempel plastförpackningen med köttfärs inte är avsedd för engångsbruk. Deras motståndskraft mot maskintvättkemikalier har inte testats.

Om många saker är fel säger Levänti åt dig att reparera och kommer att göra en ny inspektion senare.

"Jag har aldrig behövt stänga en butik på grund av hygien eller falsk reklam. Men jag har behövt utfärda tvångsorder: några dagar för att ställa till rätta. Först sänks betyget, och nästa alternativ är böter."

Märkningarna måste vara korrekta

Levänti inspekterar även försäljningen av näringstillskott och primärproduktionen av växter. Kosttillskott är till exempel vitaminer, som säljs på apotek och hälsokostbutiker. Han studerar deras märkning och marknadsföring. Många produkter säljs på nätet, och etiketterna ska vara på både finska och svenska. Vid onlineförsäljning ska produktinformationen också vara lika omfattande som i en fysisk butik.

”På sommaren går jag mycket på landet i Lope. I somras tog jag på begäran av Livsmedelsverket morotsprover från två gårdar direkt från åkern. De studerades för växtskyddsrester."

I slutet av dagen finns det företag som skalar och packar potatis till stora gårdar. I dessa kontrolleras förpackningsetiketterna och särskilt ursprungslandet. Om det står Finland som ursprungsland på förpackningen får svensk potatis inte förpackas i den förpackningen.

Levänti har studerat mejerivetenskap vid universitetet. Han har arbetat i olika företag som ostforskare och produktchef. För tio år sedan var han hygienist ett år i Libanon med de fredsbevarande styrkorna.

”Jag har varit hälsoinspektör i Hangö och Vanda. Jag började på Riihimäki i april förra året. Jag bor i Helsingfors, jag kan jobba på distans, men jag gillar att vara på plats i Riihimäki. Arbetstakten och livspulsen i en småstad är lite lugnare än i Vanda”, säger Levänti.

Han nämner den vedeldade bastun vid Hirvijärvis strand som en riktigt stor arbetsnytta, där det är härligt att gå och bada efter en hård arbetsdag. Stressen försvinner och man lär känna andra stadsarbetare på färjorna.

"Det mest givande med mitt jobb är att jag får instruera operatörer och se saker gå framåt. Jag kommer att lyfta fram de lagbestämmelser som ligger till grund för frågan. Mitt arbete är viktigt."

Miljöhälsa i Södra Tavastland

Etelä Tavastlands kommuner bildar ett samarbetsområde för miljövård. Det organisatoriska ansvaret ligger på Riihimäki stad, som sköter miljöhälsovården i Riihimäki, Forssa, Janakkala, Hausjärvi, Lope, Tammela, Jokiointe, Humppila och Ypäjä kommuner.

Miljöhälsovårdens uppgift är att säkerställa en hälsosam livsmiljö och säker mat för de boende, samt att organisera nödvändig veterinärtjänst för husdjur och ta hand om djurens välbefinnande. Arbetsuppgifterna utförs av hälsoinspektörer och veterinärer.

Miljöhälsovården övervakar kvaliteten på hushålls- och badvatten, hälsoförhållandena i lägenheter, daghem, skönhetssalonger och andra offentliga utrymmen. Dessutom övervakas livsmedelssäkerheten, riktigheten av den information som ges till konsumenten och efterlevnaden av rökförbud.

Den kommunala veterinärvården tillhandahåller grundläggande veterinärtjänster och akut veterinärhjälp för produktions-, hobby- och sällskapsdjur. Den gemensamma mottagningen av Riihimäkis två veterinärer är i Peltosaari.

Veterinärjouren är endast avsedd för dig som behöver akut hjälp. Jourhavande veterinär ansvarar för skötseln av små och stora djur i hela området. Veterinärjouren finns antingen i Riihimäki eller Jokioini.

Veterinärvårdens uppgifter omfattar även djurskyddskontroll, djursjukdomsbekämpning och förebyggande av djursjukdomar (till exempel fågelinfluensa), inspektioner och intyg relaterade till import och export av djur.

Reija Ypyä