Hoppa till innehållet

Observera: Maskinöversättning
Detta är en maskinöversättning gjord med Google Translate. Syftet är att ge läsaren en allmän uppfattning om sidans innehåll. Du kan kontrollera den ursprungliga språktexten för att verifiera innehållet.

Bättre cykelvägar och mysiga parker - Riihimäki utvecklas till ett mer funktionellt och trevligt område

5.4.2024 2024 Jobbar i en rickshaw Parker och grönområden Bostad

Två kvinnor ler glatt bredvid varandra i ett snölandskap med björkar och ett hyreshus i bakgrunden.
Päivi Sundman (till vänster) och Janina Suppula. Foto: Jenniina Nummela

På jobbet i Riksu finns en sagoserie där de anställda i Riihimäki stad berättar om sitt arbete.

Få tänker på hur mycket planarbete som ligger bakom innan en stadsbo kan gå på en ny gata eller i en renoverad park. Stadsträdgårdsmästaren Päivi Sundman och designern Janina Suppula arbetar inom den tekniska industrins serviceområde stadsmiljödesign.

Sundman ansvarar för planering, utveckling och kommunikation av parker och grönområden. Suppula å sin sida designar nya eller renoverade gator. Tillsammans med ett arbetslag på 12 personer funderade de på hur man skulle göra Riihimäki till en bekväm, funktionell och barriärfri stad.

"I planeringen av stadsmiljön planerar vi offentliga ytor, till exempel gator och parker. När gator renoveras främjar vi alltid cykling av målnätet för gång och cykling 2050 i enlighet med. Vi försöker skapa enkelriktade cykelbanor eller tydligt separera cykel- och gångbanor, säger Sundman.

Suppula nämner ett exempel från Kauppakakutu. Tidigare har det varit en kombinerad gång- och cykelväg, men nu är de åtskilda: cykelbanan är röd asfalt, gångsidan är kaklad och däremellan finns ett mycket tydligt spår.

Evenemangstorg från Hämeenakuio

Stadskärnan förbättras i enlighet med målet för Oemotståndliga vårtstaden. Tavastehus hade inte ett riktigt torg tidigare, men nu ska det byggas ett trevligt torg där det kommer att finnas träd, buskar, en sittgrupp och massor av bänkar i olika höjd för olika behov.

"Det finns en möjlighet att anordna små evenemang i Hämeenauki eftersom elektricitet tas dit, vilket gör ljudåtergivning möjlig. Tillgänglighet beaktas vid gatuutformning med materialval för gatuytan. Det blir till exempel vita uppmärksamhetsränder och stenränder så att även synskadade kan se skillnad”, säger Sundman.

Lägg till mer grönt till staden

Gatuutrymmen är ofta trånga och att få grönytor där kräver medling. Till exempel kan träd inte planteras i områden med fjärrvärmerör.

"Gatuträd behöver bärande tillväxtplattformar gjorda av stenblock, som utgör en stödjande ryggrad för trädets rötter. Då får rötterna syre och vatten, även om stora maskiner kör över dem. Genom att göra detta har gatuträden en chans att vara levande om hundra år till, säger Sundman.

En mysig stad skapas hållbart och med miljöfrågor i åtanke. Till exempel används jordmassorna som grävts ut från parker på plats genom att man gör högar i parken. I den centrala delen av Arolammintie- och Teollisuuskatu-rondellen ligger huvudfokus på främjandet av den naturliga mångfalden. Det finns ett stort R-ötökkä hotell, omgivet av blommande ängsvegetation som förekommer på Riihimäki bangård.

Ett stort "bugghotell" i form av bokstaven R, där metallramarna till bokstaven R är fyllda med glorier. Runt Ötökkähotell finns smuts på marken, en gatuarbetare i uppmärksamhetskläder på ryggen och en ljusblå himmel med gråvita moln.

Styra dagvatten med växter

Riihimäki planerar en bostadsmässa för 2027. Mässans huvudområde i Kokonharju är fortfarande obebyggt och skogbevuxet. Suppula planerar nu gatorna i bostadsmässområdet. Gatans lägen bestäms i planen, men Suppula planerar hur gatan går i terrängen.

"Gatutjämning avser variationen av gatuytans höjd i längdriktningen. Jag planerar en gata på datorn med hjälp av ett punktmoln. Det är ett laserscanningsmaterial som visar terrängens aktuella yta på en dator. Jag kan se tvärsnittet och längdsnittet av den planerade gatan på datorn, samt vattenledningar och kablar som ska beaktas."

Sundman tillägger att även om gator är designade för människor så tas hänsyn till naturvärden också. Kokonharju fladdermusområdet påverkar till exempel gatuutformningen så att belysningen behöver tänkas som eventuellt lägre vid den punkten.

Man måste också tänka på dagvatten i bostadsmässområdet. I den bebyggda miljön förvandlas regn till dagvatten, som tidigare traditionellt leds in i gatubrunnar och därifrån in i Vantaanjoki. På grund av klimatförändringarna har översvämningar av dagvatten ökat, och många metoder prövas för att kontrollera dem. Till exempel bygger vi dagvattentankar, det vill säga gropar med växter för att fördröja, rena och avdunsta vatten.

Vi satsar på tillgänglighet

Sundman uppger att det pågår stora projekt i Riihimäki. I Jokikyläområdet är ett kvarter markerat som särskilt tillgänglighetsområde i planen.

”Omgivningen runt det kvarteret kommer också att göras efter den speciella tillgänglighetsnivån. I övrigt är korridorerna stenaska, men på den punkten är det asfalt. Uppmärksamhet bör också ägnas åt underhållet, så att tillgängligheten förverkligas även vintertid."

Suppula säger att Riihimäki satsar rejält på att göra en barriärfri miljö vid renovering av stadskärnan, antingen enligt grund- eller specialnivå. Målnätverket för den särskilda tillgänglighetsnivån i centrum har definierats i transportsystemplanen 2040. Vid till exempel övergångsställen görs trottoarkanterna till sluttningar för att underlätta för vandrare och barnvagnar att passera.

En del av parkerna och gatorna är planerade som stadens eget arbete, en del går till konsultföretag genom anbud. Stadsmiljöplaneringsteamet gör planerna och sedan överförs projektet till stadstekniska centrum för genomförande och underhåll.

"Vi designar mest lekplatserna själva. Vi letar alltid efter platsens anda hos dem och vi frågar alltid invånarna om deras åsikter inför parkrenovering, säger Sundman.

Suppula och Sundman berömmer deras arbete som intressant.

"Jag gillar gatudesign i både nya och gamla miljöer. Mitt arbete är meningsfullt”, reflekterar Suppula.

Sundman konstaterar att det är en viktig del av hans jobb att informera stadsborna. I framtiden kommer man att arbeta för att göra Riihimäkis stadsmiljö ännu mer bekväm och funktionell.

Reija Ypyä