Elinkeinopalvelut

Riihimäen yrityspalvelut kokoava BusinessRiihimaki.fi avattu

Riihimäellä olevat yrityspalvelut ovat nyt yhtenä kokonaisuutena Businessriihimaki.fi –sivuilla. Tarjolla on palveluja yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja muutokseen.

BusinessRiihimäen ideana on koota yhteen Riihimäellä tarjolla olevat yrityspalvelut.

Niitä Riihimäellä tarjoaa suurehko määrä toimijoita, joihin kuuluu Yritysvoimala Oy, Hyria Koulutus Oy / Hyria Business palvelut, HAMK, Riihimäen Tilat ja Kehitys Oy, Suomen Ympäristöopisto SYKLI, (Hämeen TE-toimisto, Riihimäen Yrittäjät / Suomen Yrittäjät, Riihimäen-Hyvinkään Kauppakamari, Riihimäen kaupunki (työllisyyspalvelut, robotiikkakampus, maankäyttö), Etelä-Hämeen Osuuspankki sekä Suomen Yrittäjäopisto.

Nämä ovat jatkossa tarjolla yhden luukun periaatteella, eli ottamalla yhteyttä näiden organisaatioiden BusinessRiihimäki-yhteyshenkilöön, saa käyttöönsä koko verkoston palvelut. Yritys siis ohjataan sen tarpeeseen parhaiten sopivan toimijan puheille.

Toimijoiden keskeisimmät palvelut ovat:

Yritysvoimala Oy: perusyritysneuvonta, liiketoimintasuunnitelmat

Hyria: Koulutus, rekrytointipalvelut, työyhteisön, osaamisen ja liiketoiminnan kehittäminen

HAMK: opinnäytetyöt, harjoittelut, tutkimus- ja kehityspalvelut, täydennyskoulutukset, opiskelijaprojektit ja rekrytoinnit

Riihimäen Tilat ja Kehitys Oy: toimitilan haku, rakennuttaminen, yhteismarkkinointi

TE-toimisto: rekrypalvelut, palkkatuet, yhteishankintakoulutus yrityksille, starttiraha, ELY-keskuksen palvelut yrityksille

Työllisyyspalvelut: Maksuttomat rekrytointipalvelut, palkkatukineuvonta, tuki työsuhdeasioihin

Suomen Ympäristöopisto: laatu- ympäristö- ja turvalisuusjohtaminen, energiatehokkuus, alan koulutukset

Riihimäen-Hyvinkään Kauppakamari: verkostoituminen, osaamisen ja liiketoiminnan kehittämisen koulutukset, kehityshaluisten yritysten sparraus- ja ensiapuneuvonta, jäsenistön lakineuvontapalvelut

Suomen Yrittäjäopisto: Yrittäjä-, esimies- ja johtamiskoulutukset omistajayrittäjille ja yrittäjyyttä suunnitteleville. Yritysneuvojakoulutus yritystoiminnan asiantuntijoille.

Etelä-Hämeen Osuuspankki: kaikki yrityksen pankki-ja vakuutuspalvelut. Rahoitus, maksuliikenne, sijoittaminen ja vakuuttaminen.

Riihimäen kaupungin robotiikkakampus: robotiikkakoulutus, robotiikkaa yritysten käyttöön

Yhteyshenkilöt:

Tiina Björkskog HAMK p. 040 769 0900 tiina.bjorkskog@hamk.fi

Elina Sinivuori Hyria Koulutus Oy, p. 040 760 9765 elina.sinivuori@hyria.fi

Mari Pöysti Hämeen te-toimisto, p. 0295 041 717, mari.poysti@te-toimisto.fi

Riihimäen kaupungin Robotiikkakampus:

Esa Santakallio p.040 330 4450, esa.santakallio@riihimaki.fi

Pia Engström p. 040 629 7672, pia.engstrom@riihimaki.fi

Heini Åberg Riihimäen kaupungin työllisyyspalvelut, p. 050 372 6272, heini.aberg@riihimaki.fi

Marja Heinimäki Riihimäen-Hyvinkään Kauppakamari, p. 040 547 8563 marja.heinimaki@kauppakamari.fi

Riihimäen Tilat ja Kehitys Oy:

Erja Salonen p. 050 466 1597, erja.salonen@riihimaki.fi

Juha Liukkonen p.040 5702201, juha.liukkonen@riihimaki.fi

Reima Ojanen p. 050 401 9005, reima.ojanen@riihimaki.fi

Tiina Siika Riihimäen Yrittäjät ry p. 040 767 4166, riihimaen@yrittajat.fi

Suomen Ympäristöopisto SYKLI:

Esa Leinonen p. 0400 774 302, esa.leinonen@sykli.fi

Mia O´Neill p. 050 586 0284, mia.oneill@sykli.fi

Sanna Möller-Aaltonen Suomen Yrittäjäopisto p. 050 523 2648, sanna.moller-aaltonen@syo.fi

Yritysvoimala OY:

Jukka Pötry p. 050 559 4012, jukka.potry@yritysvoimala.fi,

Laura Manner-Raappana p. 040 590 7768, laura.manner-raappana@yritysvoimala.fi,

Riitta Juurikka-Immonen p. 040 725 7625 riitta.juurikka-immonen@yritysvoimala.fi

Leevi Saraneva, Etelä-Hämeen Osuuspankki, p. 040 846 0179, leevi.saraneva@op.fi

Toiminnan fyysisenä keskuksena toimii Business Park Riihimäki, kampusalueella osoitteessa kaartokatu 2 (HAMKin tiloissa), jonka yhteisömanagerina toimii Erja Salonen p. 050 466 1597 erja.salonen@riihimaki.fi.

 



OLIKO SISÄLLÖSTÄ APUA?

Kyllä 0 Ei 0 Kyllä 0 Ei 0

Kommentit on suljettu.