Ikääntyvien liikuntatoiminta Riihimäellä

Riihimäellä ikääntyvien liikuntatoimintaa järjestää moni taho kaupungin liikuntapalveluiden sekä terveyskeskuksen lisäksi. Tässä kootusti heidän yhteystietojaan:

Kansalaisopisto

  • ryhmiä hyväkuntoisille ikääntyville kuten ikinuorten aamujumpat, lihaskunto 60+, tuolipilates sekä kuntosali 65+ alkeet ja jatko
  • Lisätiedot: Päivi Nurmi, p. 019 758 4657, paivi.nurmi(at)riihimaki.fi
  • Ilmoittautumisosoite: https://www.opistopalvelut.fi/riihimaki

Kotokartanosäätiö

  • ulkoilu- ja kuntosalitoimintaa kaiken kuntoisille ikääntyville
  • 30.10.2017 aukeaa kuntosali-ja liikuntatila ikääntyneille osoitteeseen Maantie 16-18
  • Kotokartanosäätiön ylläpitämä senioripuisto on Kotokaarteen pihapiirissä, osoitteessa Uudenmaankatu 10. Senioripuiston laitteet ovat kaikkien vapaasti käytettävissä.
  • Lisätiedot: Liikunnanohjaaja Tanja Viitamäki, p. 050 308 4014, tanja.viitamaki(at)kotokartanosaatio.fi

Vapaaehtoistyönkeskus Virsu (Hämeenaukio 1, 11100 Riihimäki)

  • Riihimäen seudun reuma-tules ry järjestää kaikille avoimen tuolijumpan Virsussa torstaisin klo 14-14.45, toukokuussa jumppa myös tiistaisin klo 13, vetäjänä Sirpa Väänänen
  • Lisätiedot: toiminnanohjaaja Hannele Mäki, p. 019 758 4645, hannele.maki(at)riihimaki.fi

Riihikoti (Kontiontie 73, 11120 Riihimäki)

  • kaikille avoin tuolijumppa Riihikodilla maanantaisin klo 9.30-10.00
  • Lisätiedot: Piia Elovaara, p. 019 758 4416, piia.elovaara(at)riihimaki.fi

Eläkeläisyhdistykset

  • Riihimäen Eläkkeensaajat ry
    • vesijumppia, kuntosaliryhmiä, kuntoliikuntaa, tanssia, Ringoa ja keilailua
    • Vuokko Koskela, p. 040 540 7238, vuokko.koskela(at)kolumbus.fi
  • VR eläkeläiset VREL ry
    • jumppaa, vesijumppaa, bocciaa sekä Ringoa
    • Liisa Lappalainen, p. 041 505 9443, anna-liisa.lappalainen(at)elisanet.fi
  • Riihimäen seudun senioriopettajat RISSO ry
    • vesijumppia ja kuntosaliryhmiä
    • Raija Arminen, p. 0500 794 715, raija.arminen(at)kolumbus.fi
  • Riihimäen kansalliset seniorit ry
    • kuntosalia ja keilailua
    • Kari Mänty, p. 040 718 8904, riihimaki.seniorit(at)gmail.com

Muut toimintaa järjestävät tahot

  • Riihimäen Voimistelu ja Liikunta ry (RiVoLi)
    • Marita Myllykoski, p. 040 315 7674, maritamyllykoski(at)gmail.com
  • Riihimäen Seudun Invalidit RINVA ry
    • vesijumppa, boccia, keilaus, kuntosali
    • Raimo Peltonen, p. 050 589 9540, urheilu(at)rinva.fi
  • Riihimäen Seudun Omaishoitajat ja Läheiset ry
    • kuntosali ja vesijumppa
    • Reijo Kurkela, p. 044 555 1043, reijo.kurkela(at)suomi24.fi
  • Riihimäen Retkeilijät Ry
    • Anneli Hakala, p. 040 761 0415, anneli.a.hakala(at)kolumbus.fi
  • Hämeen allergia- ja astmayhdistys
    • vesijumppa
    • 046 850 5678, hame.allergia(at)gmail.com
  • Riihimäen Seudun Näkövammaiset ry
    • kuntosali ja vesijumppa
    • Aulis Laakso, p. 045 634 6782, aulis.tytti(at)gmail.com
  • Riihimäen Seudun Diabeetikot ry
    • vesijumppa ja kuntosali
    • Pertti Pohjanvuori, p. 040 7270120, pohjanvuori(at)luukku.com
  • Riihilatu
    • kuntoliikunta
      Jaana Keinänen, p. 040 592 2244, jaanamarjakeinanen(at)hotmail.com
  • Riihimäen seudun reuma-tules ry
    • Pirjo Mäkinen p. 044 0912491, pmkinen3(at)gmail.com
  • Peltosaariseura (Kierrätyskeskus osoitteessa: Telluskatu 1, 11130 Riihimäki)
    • kaikille avoin tuolijumppa kierrätyskeskuksella tiistaisin klo 13.30-14.30
    • Irma Järvelä, p. 050 5913660, jarveir(at)luukku.com
  • Riihimäen Seudun Sydänyhdistys ry
    • Tiina Nurmela, p. 050 434 2211, tiina.nurmela(at)sunpoint.net
  • Riihimäen Seudun Hengitysyhdistys ry
    • kuntosali ja vesijumppa
    • 040 513 0536, riihimaenseutu(at)hengitysyhdistys.fi
  • Riihimäen Pappa Soccer ry (RiPS-papat)
    • ikäihmisten jalkapalloilu
      Eero Hynynen, p. 050 384 2515, eerohynynen(at)kolumbus.fi

OLIKO SISÄLLÖSTÄ APUA?

Kyllä 2 Ei 0 Kyllä 2 Ei 0