Tiistai 6.10.2015

Riihimäen lukion 110-vuotisjuhla

  • Aamupäivällä koululla vierailee Uunilinnun päiväkodin lapsia.
  • Koko päivän avoimien ovien päivä.
  • Kaksi ensimmäistä oppituntia pidetään normaalisti.
  • Klo 11.00 historiateoksen julkistaminen opehuoneessa
  • Klo 10.50 ryhmät 15a ja 15b kokoontuvat koulun pihalle oman ryhmänohjaajan johdolla ensisammutusharjoitukseen. Sitten ruokailu
  • Klo 11.15 ryhmät 15c ja 15d kokoontuvat koulun pihalle oman ryhmänohjaajan johdolla ensisammutusharjoitukseen.Ruokailu ennen sammutusharjoitusta
  • Klo 11.35 ryhmät 15e ja 15f kokoontuvat koulun pihalle oman ryhmänohjaajan johdolla ensisammutusharjoitukseen. Ruokailu ennen sammutusharjoitusta.

Abit menevät ruokailuun klo 11.15, kakkoset klo 11.30.

Asiantuntijaluennot alkavat klo 12.00 ja 13.00. Luennoille osallistutaan opintoryhmittäin, ja oheisessa taulukossa on lueteltu, mille luennolle kukin osallistuu. Asiantuntijaluennoilla on läsnäolokontrolli.

Seuraavat luennot pidetään klo 12.00-12.45

Vanha Sali
Gustav Schulman
Väkivalta ja narsismi
Osallistujat: 2. vuosikurssi ja 15f Löfberg, Rajamaa, Päres-Schulman, Pääsky, Rössi
Vastuuopettaja: Jarmo Kolehmainen
115
Kielo Kärkkäinen
Luova työ, oikea työ?
Muusikon mietteitä uran alusta
osallistujat: 15a
vastuuopettaja:Minna Nurmela
116
Martin Lehtonen

Tapahtumien tuottaminen, työskentely ulkomailla
osallistujat: 15 b
vastuuopettaja: Jari Suomalainen
117
Erkko Lyytinen
Tuottaja/producer, YLE
osallistujat: 13e
vastuuopettaja: Liina Salmela
118
Titta Andersson-Bohren
Kansainvälisyysmahdollisuudet opinnoissa ja työssä
osallistujat: 13b
vastuuopettaja: Minna Hälinen
119
Hanna Lyytinen
Olavinlinna unelmatyönä
osallistujat: 13f
vastuuopettaja: Heini Eveli
208
Perttu Vänskä
Musiikkialan moniottelija
osallistujat: 15d
vastuuopettaja: Heidi Muumäki
215
Timo Heinonen
Rilulaisesta parlamentaarikoksi
osallistujat: 13c
vastuuopettaja: Pauliina Lamberg
218
Niina Lahtinen
osallistujat: 13a
vastuuopettaja: Niina Körkkö
229
Huom! 12-14
Miia Nahkuri
Pakolaisuus
osallistujat: 15c
vastuuopettaja: Antti Virtanen
230
Kimmo Mäki
Oppiminen ja osaaminen 2010-luvulla, näkökulmana opiskelu ammattikorkeakoulussa
osallistujat: 13d, 12h
vastuuopettaja: Kalle Laaksonen
302
Anni Paunila
15e
vastuuopettaja: Tuija Juntunen

 

Seuraavat luennot pidetään klo 13.00-13.45

Vanha Sali
Gustav Schulman
Väkivalta ja narsismi
Osallistujat: 3. vuosikurssi ja 12 h
Körkkö, Lamberg, Laaksonen x 2, Eveli, Salmela
Vastuuopettaja: Kirsti Hokkanen
115
Tapani Kohonen
Voidaanko Itämeri pelastaa?
osallistujat: 14f
vastuuopettaja: Leena Päres-Schulman
252
Omaehtoinen elämäntapa,
Teemu Markkula kertoo työstään luovana taiteilijana ja tarkkana teknikkona
sekä näiden osaamisalueitten yhdistämisestä niin bisnesmaailmassa kuin baarin nurkassakin.
osallistujat: 15f
vastuuopettaja: Tuija Juntunen
117
Juha Ruokangas
osallistujat: 14a
vastuuopettaja: Erkki Löfberg
118
Titta Andersson-Bohren
Kansainvälisyysmahdollisuudet opinnoissa ja työssä
osallistujat: 14b
vastuuopettaja: Sirkka Savonmäki
119
Timo Salminen
Menneisyys ja nykyaika: historian käyttöä ja väärinkäyttöä
osallistujat: 14d
vastuuopettaja: Timo Rajamaa
208
Perttu Vänskä
Musiikkialan moniottelija
osallistujat: 15e
vastuuopettaja : Eero Valovirta
215
Timo Sinivuori
Sosiaalinen voimaannuttaminen
osallistujat: 15b
vastuuopettaja: Heidi Turunen
218
Outi Karemaa
Urapolku lukiosta: historioitsija yrityselämässä
osallistujat: 14c
vastuuopettaja: Leena Pääsky
229
Lotta Löfberg
Opinnoista työelämään – miten siitä selviää?
osallistujat: 14e
vastuuopettaja: Riitta Valkonen
230
Jenni Markkanen
Kuvataiteilijan työ
osallistujat: 15d
vastuuopettaja: Anne Rössi
231
Sanna Saarela
Nuorisoteatteri
osallistujat: 15a
vastuuopettaja: Tuomo Komonen

 

Iltapäivän toimintapisteet alkavat klo 14.00 ja päättyvät klo 15.35

Pulmapajaan ilmoittautuminen Heidi Muumäelle ja Itsepuolustuksen alkeita-työpajan ilmoittautumiset Ulla Korpiselle. Kun olet ollut työpajassa, saat leiman/merkinnän työpajan pitäjältä korttiin, jonka palautat iltapäivän päätteeksi ryhmänohjaajasi postilaatikkoon.

Pulmapaja 115 ja 117 Jari Suomalainen, Heidi Muumäki ilmoittaudu

Heidi Muumäelle

Kemiatyöpaja Takalounas-

huone

Anne Rössi, JP Sinivuori työpaja täynnä
Saappaanheittokisa,
naisten sarja, miesten sarja
Hiekkakenttä Heidi Turunen
Runopaja 116 Ritva Simola
Lautapelejä Ruokalassa Leena Pääsky, Niina Körkkö
Origameja 025, kuvisluokka Jami Jokinen
Speakers´ Corner 2. kerroksen käytävä Maarit Jarho
Sing star 119 Kalle Laaksonen ja Kirsti Hokkanen
Tietokilpailu lukion historiasta 232 Jarmo Kolehmainen, Timo Rajamaa, Erkki Löfberg
Kasvomaalausta ja Mindfulness -väritystehtäviä Etulounashuone Kristiina Laaksonen
Työhaastattelusimulaattori 229 Riitta Valkonen, Leena Päres-Schulman
Lajitunnistuskilpailu 310 Sirkka Savonmäki,

Tuija Juntunen

Katukoris Koulukadun puoleinen piha Eero Valovirta
Tavussa avoimet ovet;
testaa matematiikan taitosi!Pärjäätkö matematiikassa ysiluokkalaisille? Kokeile, minkä arvosanan saat!

Testissä 14 tehtävää, niiden tekeminen kestää noin 15-30 min, mukaan saa ottaa myös paperia ja laskimen!

217 (Tavu)
Heini Eveli
Filosofinen kahvila – kahvia ja keskustelua parhaassa seurassa 231 Sanni, Kaija, Fumi, Jonna, Siiri, Jonna, Nina
Livekaraoke Vanhan salin edusta Tuomo Komonen
Rentoutusta, kesto 30 min Retkieväs Eevi Vakkuri
Hiusten paksuuden mittausta lasertekniikalla 302 Minna Nurmela,Antti Virtanen
Korutyöpaja Etulounashuone Minna Hälinen
Savityöpaja 025 Liina Salmela
Itsepuolustuksen alkeita Kuntosali Kiia Siila ja Joona Piirainen 30 paikkaa, ilmoittaudu

Ulla Korpiselle

Tervehdi saameksi – Saamen pika-alkeet 118 Terhi Rantanen
¡Hola!– Espanjan pika-alkeet 120 Pauliina Lamberg
OPK-hallituksen ideapaja Opiskelijakunnan tila Nellinoora Paju ja Monika Lehtonen
Kuraattori paikalla kuraattorin työhuone Elina Papponen

 


OLIKO SISÄLLÖSTÄ APUA?

Kyllä 1 Ei 0 Kyllä 1 Ei 0