Riihimäen taidemuseo

Riihimäen taidemuseossa on esillä vaihtuvia taidenäyttelyitä merkittäviltä taiteilijoilta ja taiteilijaryhmiltä sekä museon omista kokoelmista. Museon kokoelmiin kuuluu mm. Helene Schjerfbeckin, Tyko Sallisen ja Jalmari Ruokokosken teoksia. Pienoisnäyttelyissä esitellään paikallisia ja ajankohtaisia aiheita. Lisäksi taidemuseossa järjestetään oheistapahtumia: konsertteja, esityksiä, luentoja ja työpajoja.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Räpylät kohti Riihimäkeä - Ankkalinna Riihimäen Taidemuseossa 9.3. - 19.8.2007

  roope-setä        aku ankka.jpg     Mikki Hiiri

 

Taidemuseon kevätkauden avasi hauska, kaikenikäisille mutta erityisesti lapsille ja nuorille suunnattu näyttely Räpylät kohti Riihimäkeä - Ankkalinna Riihimäen Taidemuseossa. Näyttelyssä nähdään mm. kymmenkunta kolmiulotteista Ankkalinnan hahmoa luonnollisessa koossa, Karhukoplan mökki, Akun talo ja lukuisia muita Ankkalinnan elämästä tuttuja yksityiskohtia. Mukana on keräilyesineitä ja kuuluisien Disney-taiteilijoiden alkuperäisteoksia, litografioita ym. harvinaisuuksia Sampo Haahdin ja Marko Leppälän yksityiskokoelmista. Heinäkuun puolen välin paikkeilla Ankkalinnassa on vieraillut jo yli 10 000 kävijää.

Näyttely on Kemin sarjakuvakeskuksen ja Riihimäen Taidemuseon toteuttama ja suunnittelema.

<< takaisin

                                                                                                                                                                                                 

           Kemin Sarjakuvakeskus                            

                                                      

                         Puuhamaa-logo.jpg 

                          

  Next Hotel Linnea.jpg


Riihimäen taidemuseo
Temppelikatu 8
11100 Riihimäki
puh. 019 758 4124


Aukioloajat 
ma      suljettu
ti-to    11–18.00
pe-su  11–17.00

Lipunmyynti suljetaan puoli tuntia ennen museon sulkemisaikaa.

Taidemuseon näyttelytilat on suljettu yleisöltä 30.4.–17.5.2012 näyttelyn vaihdon ajan. Taidemuseon toimisto on avoinna ma–pe klo 8–16.

Metsästysmuseon logoväri.jpg 
Ostaessasi lipun Riihimäen taidemuseoon, pääset alennettuun hintaan
Suomen Metsästysmuseoon ja Suomen  Lasimuseoon.

 

 

 


 



 



 24.11.2009